کمک در مورد لاک پشتم

اذهب الى الأسفل

کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف nazila في 2/19/2010, 19:19

سلام بچه ها
این پست اول من هست و از این که به جمع شما پیوستم خیلی خوشحالم.
اگر اجازه بدید یک راست میرم سر اصل مطلب.
من تا دلتون بخواد جوجه و قناری و طوطی بزرگ کردم
ولی به تازگی (فکر کنم یک هفته بشه) باتفاق همسرم یک لاکپشت خریدیم و از اونجایی که موقع انتخاب سرش رو از آب در آورده بود و همه جارو نظارت (یا به قول من فوضولی) میکرد اسمش رو گذاشتیم زبل خان.
حدود یکی دو ساعتی میشه که توی فرومتون چرخ میزنم، خیلی خوب به همه راهنمایی کرده بودید و یکسری چیزها دستگیرم شد.
ولی دیگه از گشتن خسته شدم و فقط مسائل کلی دستگیرم شد.

ممنون میشم اگر به سوالات من هم پاسخ بدید لبخند

اول که یک جا خوندم نگه داری لاکپشت در منزل خیلی خطرناکه چون عامل حصبه و اسهال خونیه، یکمی ترسیدم اما نه خیلی. آیا این موضوع حقیقت داره و در چه صورتی؟

سوال در مورد تغذیه:

از فرومتون متوجه شدم که میگوی خشک شده برای لاکپشت فوق العاده بده و از اونجا که فروشنده میگوی خشک شده رو به عنوان غذای اصلی زبل خان معرفی کرده بود توی دلم هر چی دلم خواست بهش گفتم خیلی خوشحال
زبل خان ما هم روز اول یکی از این میگوهارو با دستاش پاره کرد و خورد اما از اون روز به بعد فکر نکنم غذای زیادی خورده باشه و این باعث نگرانی من شده.
فکر کنم راهنمایی کرده بودید که باید دادن سبزیجات رو از یک سالگی شروع کرد و قبل از اون از کف دریا و ماهی استفاده کرد، درسته؟
خب، کف دریا رو از عطاری خریداری میکنند ولی ماهی رو نمیدونم از کجا؟ چه نوع ماهی باشه و آیا زنده باشه یا مرده؟ سر داشته باشه یا بدون سر؟

سوال در مورد محل زندگی:

من زبل خان رو داخل یک ظرف شیشه ای که ته اون رو ماسه ریختم نگه داری میکنم. به همراه مقداری آب (کم عمق) و چند تا سنگ درشت به عنوان خشکی، که به راحتی میتونه روی اونها بیاد.
اوایل از ماسه ها خوشش میومد و برای استتار با دستاش ماسه هارو روی لاکش میریخت. ولی الان بیشتر میاد روی سنگ یا همون خشکی و بیشتر اوقات میخوابه و تحرکش کم شده.
نمیدونم از کم خوراکیه؟ از حمام آفتاب نکردنه؟ از آب کلر داره؟ از خواب زمستونیه؟
توی گشتی که زدم متوجه شدم که آب اون باید گرم باشه و همچنین چراغی به عنوان حمام آفتاب داشته باشه. که متاسفانه من برای حمام آفتاب چیزی تدارک ندیدم، در مورد آب هم از آب گرم استفاده میکنم ولی خب به هر حال خود به خود بر اثر محیط سرد میشه. برای این مساله چه باید کرد؟
و نکته ی دیگه این که در جایی خوندم استفاده از ماسه غلطه و از سنگ ریزه ای که از دهن لاک پشت بزرگتر باشه باید استفاده کرد. آیا ممکنه علت کم تحرکیش همین باشه؟
البته فقط توی ظرفش کم تحرکه و بعضی مواقع خیلی سعی میکنه که از ظرف فرار کنه ولی متاسفانه یا خوشبختانه قدش نمیرسه.
بیرون از ظرف که باشه یا من هلش میدم راه میفته، یا خودش راه میفته میدوه میره یک جایی که تاریک باشه، مثل زیر مبل.

سوال در مورد سلامتی:
بعضی مواقع میبینم که زبل خان وقتی که خوابه و بیرون از خشکیه دهنش رو باز میکنه و چند بار نفس میکشه، نمیدونم خمیازه میکشه، یا سرما خورده از دهنش نفس میکشه؟ یا مشکل تنفسی داره؟ اگر مشکلی هست چه کار باید انجام بدم؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
فکر میکنم فعلا همین سوالات کافی باشه.
البته سوالات دیگری هم دارم ولی دیگه خجالت میکشم این همه سوال بپرسم lol!
معذرت میخوام اگر طولانی شد.
یک نفر رو میخوام که حسابی صبور باشه و پله پله منو راهنمایی کنه لبخند که البته مطمئنم اکثرتون این خصیصه رو دارید. عاشق لاک پشت

این هم عکس زبل خان

avatar
nazila
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

تشکر : 0

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف hadi1981 في 2/19/2010, 20:11

فکر نکنم کسی اینقدر صبور پیدا بشه اما دوستای باتجربه احتمالا براتون لینکهای مفید رو میذارن،من که تقریبا تازه واردم نمیتونم زیاد کمکی کنم فقط تجربه (توجه کنید تجربه شخص منه و توصیه نیست)خودم رو برای گرمای آب بگم که من یه ساله که از یه لاک پشت استفاده میکنم و هنوز از بخاری استفاده نکردم، فکر کنم دمای معمولی اتاق براش خوب باشه .
شاید هم لاکی من گرمایی باشه
avatar
hadi1981
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 49

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف samir في 2/20/2010, 02:48

nazila عزیز

چقدر خوبه که شما قبل از اونکه لاک پشتتون دچار مشکل بشه وارد این فرم شدید. من حاضرم تک تک سوالتتون راجواب بدم در حالیکه بدونم لاک پشتتون سالمه و دچار مشکل نشده و اینها برای پیشگیری از بیماریه. فکر می کنم بقیه بچه ها هم همین نظر را داشته باشند.

اول که یک جا خوندم نگه داری لاکپشت در منزل خیلی خطرناکه چون عامل حصبه و اسهال خونیه، یکمی ترسیدم اما نه خیلی. آیا این موضوع حقیقت داره و در چه صورتی؟

دوست من توصیه می کنم که برای کسب اطلاعات بیشتر حتما فرصت کردید کتاب راهنمای نگهداری از لاک پشتهای نیمه آبزی (گوش قرمز خزنده) را مطالعه کنید. در این کتاب توضیح داده شده که لاک پشتها و البته نه همشون ممکنه به سالمونا مبتلا باشند. که البته در صورت مراجعه به دامپزشک و آزمایش نشان داده می شود که آیا لاک پشت این مشکل را دارد یا خیر. با اینحال چه داشته باشد و چه نداشته باشد اصل مهم شستن دستهاست بعد از تماس با لاک پشت یا آب آن که حاوی مدفوع لاک پشت است. چون تماس با مدفوع بیشترین احتمال ابتلا به سالمونا را ایجاد می کند. منتها همانطور که گفتم اصل قضیه رعایت بهداشت است.


خب، کف دریا رو از عطاری خریداری میکنند ولی ماهی رو نمیدونم از کجا؟ چه نوع ماهی باشه و آیا زنده باشه یا مرده؟ سر داشته باشه یا بدون سر؟

برای شروع می توانید از پلت استفاده کنید. لاک پشتهای نوزاد مثل لاک پشت شما نیازمند حداقل 60 درصد پروتئین در جیره غذایی هستند. معمولا پلتهای تجاری در قوطی هایی با عکس لاک پشت فروخته می شوند . غیر از آن اصلا نخرید. جهت تهیه می توانید به فروشگاه لاک پشتی هم سفارش بدهید.

خوراندن پلت به لاک پشت نوزاد نیاز به کمی ترفند داردو آن هم خیساندن آن است البته نه خیلی زیاد در حد 5 دقیقه که نرم شود و لاک پشت راحت بخورد. کف دریا یکسری اصول استفاده دارد که حتما پس از تهیه راجع بهش در فروم مطالعه کنید. اگر تمایلی به خوردن نداشت برای آن هم راههای ابتکاری زیادی بچه ها توصیه کردند.
حتما کف دریا را تهیه کنید و بهش بدید چون لاک پشت برای رشد و سلامت استخوانها و لاکشون نیازمند کلسیم هستند.

برای ماهی به آکواریوم فروشی هایی که ماهی خوراک دارند مراجعه کنید. یا اگر آکواریوم و محل نگهداری دارید می توانید یک جفت گوی یا مولی که ماهیان زنده زا هستند تهیه کنید و بچه های آنها به لاک پشت بدهید.
معمولا لاکپشت می تونه شکار کنه ولی لاک پشت هایکوچولو شاید برایشان سخت باشه پس می توان مرده ماهی را هم داد. در مورد ماهیهایی که گفتم لاشه کامل ماهی با سر باید داد. ولی اگر از کیلکا و کلا از ماهی های نوع شگ ماهی استفاده می شود به هیچ عنوان سر ماهی را نباید داد و بایستی جدا کرد.توی گشتی که زدم متوجه شدم که آب اون باید گرم باشه و همچنین چراغی به عنوان حمام آفتاب داشته باشه. که متاسفانه من برای حمام آفتاب چیزی تدارک ندیدم، در مورد آب هم از آب گرم استفاده میکنم ولی خب به هر حال خود به خود بر اثر محیط سرد میشه. برای این مساله چه باید کرد؟


آب گرم؟؟؟
ابداً این کار رو نکنید. آب سرد شیر را مدتی بذارید تا هم دمای محیط بشه و کلرش هم بپره. معمولا 24 ساعت توصیه می شود ولی اگر فیتلر داشته باشد گردش آب می تواند این مدت را کوتاهتر کند.

لاک پشت موجود خونسردی است. دمای آبش باید 24 الی 26 درجه سانتی گراد باشه. بخاری را می توانید از آکواریومیها تهیه کنید. اما خشکی باید گرمتر باشد تا لاک پشت تمایل پیدا کنه بره روش. پس از لامپ هالوژن خرطومی استفاده می شه که دمای به 35 درجه برسه که با دماسنج بایستی کنترلش کرد تا براساس آن ارتفاع لامپ تعیین بشه.

به احتمال زیاد مشکل آب شماست. حتما این رویه را عوض کنید.
ماسه شاید زیبایی داشته باشد ولی لاک پشتها به مراتب بیشتر از ماهیها آب را کثیف می کنند و جدا دچار مشکل می شوید. اگر کف آکواریوم خالی باشه که فیلتر هم راحت تر کار کنه بهتره. ضمنا همونطور که خودتون اشاره کردید احتمال خوردنش هم توسط لاک پشت هست. پس نباشه بهتره.

بع
ضی مواقع میبینم که زبل خان وقتی که خوابه و بیرون از خشکیه دهنش رو باز میکنه و چند بار نفس میکشه، نمیدونم خمیازه میکشه، یا سرما خورده از دهنش نفس میکشه؟ یا مشکل تنفسی داره؟ اگر مشکلی هست چه کار باید انجام بدم؟

معمولا خمیازه می کشند. اما با باز و بسته کردن دهانش صدا هم درمیاره. آیا این حالت صدا در آوردن زیاده. اگر این باشه مشکل تنفسی داره که معمولا به دلیل مناسب نبودن دمای محیط است.

امیدوارم اطلاعات مفید باشه
avatar
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 2

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف samir في 2/20/2010, 02:53

hadi1981 عزیز

دمای آب حتمای باید محدوده دمایی 24 الی 26 باشه که برای لاک پشتهای بالغ یک کم کمتر می شه. حتما بادماسنج چک کن . اگر سرده باید با بخاری دماش را تنظیم کنید. لاک شما دچار مشکل می شه.
avatar
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 2

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف nazila في 2/20/2010, 05:56

خیلی خیلی از شما ممنونم لبخند

چیزهایی که در مورد تغذیه فهمیدم:
پس نظر شما اینه که بیشتر به اون پلت بدم. میتونید اسپل انگلیسی اون رو هم بنویسید تا متوجه بشم چطوری خونده میشه؟ لبخند
بعد از خیساندن پلت اون رو روی خشکی بگذارم تا بخوره یا درون آب بندازم؟ (همین گردالی کوچولوها هستن؟)
کف دریا رو امروز حتما تهیه میکنم.
در مورد ماهی هم پس برم بگم ماهی خوراک میخوام.

ترتیب دادنشون مهم هست یا نه؟ مثلا یک روز کف دریا بدم؟ یک روز ماهی بدم؟ یا فرق نمیکنه همه رو با هم بدم؟

چیزهایی که در مورد محل زندگی فهمیدم:
تا اینجا متوجه شدم که برم یک آکواریوم کوچیک بعلاوه فیلتر و بخاری و لامپ هالوژن خرطومی واسش بخرم.
در مورد آب، من میتونم از شیر آب تصفیه کن آب بردارم دیگه؟! آیا اون هم کلر داره؟ فکر کنم یک شب تا صبح بمونه خوب باشه لبخند

چیزهایی که در مود سلامتی فهمیدم:
احتمال میدم که نظر شما درسته و اون خمیازه میکشه، همونطور که اشاره کردید همراه با صدا هم هست و زیاد هم تکرار نمیشه و فقط بعضی مواقع.

میدونستم که دوستان صبور همه جا به راحتی یافت میشن عاشق لاک پشت
avatar
nazila
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

تشکر : 0

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف samir في 2/20/2010, 09:15

nazila عزیز

pellet. مارکهای مختلف هست مثل انرژی ماهیران، آکوافین و غیره . از فروشگاه لاک پشتی هم قابل تهیه است. فقط حتما بسته هایی را بخرید که عکس لاک پشت روش باشه. اگر فروشنده چیز دیگری توصیه کرد نخرید.

بعد از خیساندن پلت اون رو روی خشکی بگذارم تا بخوره یا درون آب بندازم؟ (همین گردالی کوچولوها هستن؟)

لاک پشتها داخل آب غذا می خورند. فقط در حدی خیس بخورند که نرم بشوند ولی سریع از هم نپاشند. توی ظرف جدا بهش بدید بهتره که اول خیس بخوره بعد لاک پشت را بذارید داخلش که بخوره


نکته مهم دردادن پلت این هست که باید اندازه سر لاک پشت داده بشه منهای گردنش. بیشتر نبایدداده بشه. چون اونوقت پروتئین زیادی منحر به رشد بیش از حد و آسیب دیدن اندامها می شه.

کف دریا جزو تنقلات محسوب می شه و غذای اصلی نیست. همیشه میشه بهشون داد.
ماهی بهترین غذاست که تقریبا تمام مواد مورد نیاز لاک پشت را دارد. اگر ماهی بخورد که عالی است. ماهی چون غذای طبیعی است هرچقدر بخورد مانعی ندارد. فقط لاشه کامل ماهی نه فیله آن.


در مورد آب، من میتونم از شیر آب تصفیه کن آب بردارم دیگه؟! آیا اون هم کلر داره؟ فکر کنم یک شب تا صبح بمونه خوب باشه

از شیر آب سرد معمولی استفاده کنید.
در مورد محل زندگی. عکسهای تراریوم بچه ها را ببینید تا ایده بگیرید و یک تراریوم با ابعاد و طراحی مناسب برای لاک پشتون سفارش بدید.
avatar
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 2

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف nazila في 2/22/2010, 08:07

من از شما واقعا ممنونم که این همه من رو راهنمایی کردید لبخند

به تازگی یک مشکل دارم. اون هم این که این زبل خان ما چند وقتیه که لب به غذا نزده و از بس هیچی نخورده همش خوابه و به زور خودش رو تکون میده

شنیده بودم که گفته بودیدبه حال خودش بزاریمش تا به محیط جدید عادت کنه، اما اگه میخواست عادت کنه فکر کنم تا الان عادت کرده بود.

به نظر شما چطوری وادارش کنم غذا بخوره؟
avatar
nazila
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

تشکر : 0

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف samir في 2/22/2010, 08:15

چند وقته پیش شماست؟
تو این مدت چیا بهش دادید؟ شرایط محل زندگیش چطور بوده؟

اوایل که پیش شما اومده راحت غذا می خورده. جلوی شما یا وقتی تنها بوده سمت غذا می رفته؟

من به نظرم از روی پستهای بالا فکر می کنم بعلت استفاده از آب نامناسب دچار مشکل شده.

باز این اطلاعات را بدهید شاید باقی دوستان بهتر راهنمایی کنند.
avatar
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 2

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف محمد في 3/2/2010, 13:36

تلفظش پی لت هست یا په لت؟
avatar
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 7

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: کمک در مورد لاک پشتم

پست من طرف samir في 3/2/2010, 14:33

محمد جان

pellet اِ تلفظ می شه و نه ای
avatar
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 2

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد